Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce

 

Nawigacja

Patron szkoły

Nasze przygotowania

   Kazikowa szkoła w Dąbrówce

Po kilkumiesięcznych przygotowaniach Szkoła Podstawowa w Dąbrówce przy ulicy Parkowej zyskała patrona. Od 17 maja 2013 roku, jako jedyna szkoła podstawowa w Polsce, nosi imię wielkiego poznańskiego podróżnika - Kazimierza Nowaka. Kazimierz Nowak był pierwszym człowiekiem, który przejechał całą Afrykę rowerem. Ze względu na swoją skromność, szacunek dla obcych, otwartość, a przede wszystkim ogromną pasją poznawania świata podróżnik jest idelanym wzorcem dla wychowanków szkoły.
Z powodu tego ważnego wydarzenia odbyła się uroczystość, którą uświetnili swoją obecnością znamienici goście, m. in. Wielkopolski Kurator Oświaty - Pani Elżbieta Walkowiak, Wójt Gminy Dopiewo - Pani Zofia Dobrowolska, Prezes Fundacji im. Kazimierza Nowaka - Pan Dominik Szmajda, wydawcy książek o Kazimierzu Nowaku - Państwo Teresa i Piotr Szmajda, autor książki "Afryka Kazika" - Pan Łukasz Wierzbicki, ksiądz Karol Górawski, dyrektorzy wielu szkół, w tym Gimnazjum nr 5 z Poznania im. Kazimierza Nowaka. Nie zabrakło również rodziców i dziadków przedszkolaków i uczniów oraz wielu innych przyjaciół szkoły. Punktem kulminacyjnym uroczystości było odczytanie uchwały o nadaniu imienia przez Prezesa Stowarzyszenia "Dla Przyszłości" Pana Piotra Rusinowskiego oraz odsłonięcie portretu Kazimierza Nowaka przez zaproszonych gości. Warto również wspomnieć o wspaniałym przedstawieniu przygotowanym na podstawie książek "Afryka Kazika" oraz "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" przez członków kółka teatralnego pod kierownictwem pani Katarzyny Michalskiej - Jurdeczki. Duże wrażenie na wszystkich zrobiła "Kazikowa piosenka z przytupem" wykonana przez wszystkich przedszkolaków i uczniów ubranych w kolorowe koszulki kazikowych podróżników. Zwieńczeniem uroczystości był wielki tort z logo szkoły. Po części oficjalnej można było obejrzeć efekty prac przygotowujących szkołę do nadania imienia na wystawie w holu szkoły, wpisać się do Księgi Pamiątkowej oraz spróbować pysznych ciast upieczonych przez rodziców uczniów. Goście otrzymali znaczki z logo szkoły oraz specjalne wydanie szkolnej gazetki "Reflektorek".
Wszystkim uczestnikom uroczystości serdecznie dziękujemy za przybycie, za wszystkie ciepłe słowa, życzenia i upominki. Mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku w Dniu Patrona.

Następnego dnia wszyscy chętni mogli bliżej poznać szkołę im. Kazimierza Nowaka podczas Drzwi Otwartych.  

Piosenka z przytupem o patronieyes

 

Kazik Nowak to był gość

Wciąż podróży nie miał dość

Wnet wyruszył do Afryki

Spisywał swoje wybryki

Reportaże duże małe

Fotki robił tam wspaniałe

Podążał za marzeniami

Dlatego dziś jest tu z nami!

 

Ref.: Tylko Kazik – (echo) Kazik!

Patron nasz – (echo) Patron nasz!

Kazik – (echo) Kazik!

To wzór nasz – (echo) To wzór nasz!

 

Patron to nad wszystkie czasy

Wie to każdy z mojej klasy!

Kto więc się w Dąbrówce uczy

Od spełniania celów huczy

Wszyscy razem za pan brat

Chcemy tak zdobywać świat!

 

 

" Wjeżdżając z Poznania do Dąbrówki skręćcie w lewo w ulicę Parkową i jedźcie nią, aż ujrzycie miejsce niczym z bajki. Stary piękny park, a w nim pałacyk von Tempelhofów.  Od 67 lat w budynku mieści się szkoła. Gościłem w niej wczoraj. Było serdecznie, wręcz przytulnie. Opowieści, rozmowy, muzyka, wspomnienia i plany. Z jakiej to wszystko okazji? Wiosną szkoła zmieni szyld. W tym roku uczniowie odbiorą świadectwa z pieczątką Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Nowaka. Dziękuję! Gratuluję wyboru patrona! To olbrzymia radość!"

Jest to wpis ze strony Pana Łukasza Wierzbickiego http://www.lukaszwierzbicki.pl/ po wizycie w naszej szkole. Dziekujemy:)

 

Dlaczego Kazimierz Nowak?

Przede wszystkim urzekła nas jego niezłomna postawa, determinacja i pasja, z jaką realizował swoje marzenia. Poczucie misji realizowane w czasie samotnej afrykańskiej podróży, w czasie której na każdym kroku podkreślał fakt bycia Polakiem. Życzliwość i szacunek wobec ludzi obcych kultur, umiejętność skrupulatnego rejestrowania życia codziennego Afryki ubiegłego wieku. Duża wrażliwość, z jaką opisywał piękno przyrody. Zafascynowała nas śmiałość Kazimierza Nowaka, jego zaciekawienie światem, zainteresowanie tym, co nowe, odległe i niezbadane.

Postać idealisty – pasjonata wydała nam się odpowiednia, by promować postawę otwartości, zaangażowania oraz           by podkreślać konieczność realizowania swoich pasji wśród uczniów naszej szkoły. Wychodzenie poza granice naszego państwa i kontynentu zdaje nam się szczególnie cenne w czasach przenikania się kultur, migotliwej wielowymiarowości,    w której przyszło nam żyć.

Pamiętamy przy tym, że postać tego niezwykłego, zmarłego w 1937 roku  poznaniaka została na całe lata zapomniana,       a dowiedzieliśmy się o niej dopiero  w roku dwutysięcznym, dzięki panu Łukaszowi Wierzbickiemu, który odszukał, opracował i wydał testy podróżnika.  Ponieważ zależało nam, by przyszły patron naszej szkoły związany był z Wielkopolską, osoba pana Nowaka, głęboko związanego   z Poznaniem,  wydała nam się doskonałym kandydatem również z tego powodu. Nie bez znaczenia jest chęć popularyzacji historii rodzimego podróżnika, o którą kilka lat temu dopominał się żyjący jeszcze wtedy Ryszard Kapuściński, podkreślając bohaterstwo i niezwykłą skromność Kazimierza Nowaka.    

Zgadzamy się ze zdaniem Łukasza Wierzbickiego, który pisał iż „spuścizna po Kazimierzu Nowaku stanowić winna inspirację dla przyszłych pokoleń, inspirację do podejmowania śmiałych wyzwań i konsekwentnej ich realizacji,                   a jednocześnie stanowi cenną wskazówkę i receptę mówiącą o tym, iż świat traktować należy z szacunkiem                          i zainteresowaniem”(1).

Wierzymy, że nasza szkoła pod patronatem Kazimierza Nowaka będzie miejscem, gdzie uczniowie wyrastać będą na otwartych, dobrych, mądrych i odważnych ludzi.

               

                                                                                                               Dyrekcja i Nauczyciele

                                    Szkoły Podstawowej w Dąbrowce

 [1] Łukasz Wierzbicki, Kazimierz Nowak - podróżnik, reporter, fotograf, humanista, Poznań 2008

 

Rok szkolny 2012/2013 będzie wyjątkowym rokiem dla Szkoły Podstawowej w Dąbrówce przy ulicy Parkowej 1. Uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele wspólnie podjęli decyzję o wyborze na patrona szkoły poznańskiego podróżnika i reportera- Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy człowiek na świecie przemierzył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem . Przebył 40 000 km poruszając się rowerem, pieszo, konno a czasami łodzią.

Wyświetl szczegółyW ramach przygotowań do nadania szkole imienia Kazimierza Nowaka zaplanowano przeprowadzenie w ciągu roku różnorodnych projektów , których celem jest przybliżenie uczniom sylwetki podróżnika i  jego niezwykłej podróży do Afryki. Szkolne koło teatralne prowadzone przez panią Katarzynę Michalską - Jurdeczkę przygotowuje dla przedszkolaków inscenizację przygód podróżnika na podstawie książki „Afryka Kazika”, a w klasach starszych rozpoczęły się cykliczne spotkania poświęcone wyprawie poznańskiego podróżnika na Czarny Ląd. Efektem tych spotkań będzie listopadowy konkurs plastyczny inspirowany Afryką i książką oraz wystawa prac dzieci.   

23 listopada w szkole odbędzie się spotkanie z panem Łukaszem Wierzbickim - autorem opracowania korespondencji Kazimierza Nowaka z jego podróży pt. „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931- 1936” . Jest on również popularyzatorem dokonań tego skromnego poznaniaka i autorem książki dla dzieci o Kazimierzu Nowaku pt. „Afryka Kazika”.